קטגוריות
ללא קטגוריה

למה עדיף לרכוש תוכנה חוקית ולא להוריד בצורה פיראטית (בעיקר לבעלי עסקים)

אנשים רבים, במיוחד סטודנטים צעירים, אקדמאיים ובעלי עסקים קטנים, משתמשים בתוכנות פרוצות שהושגו בדרך לא חוקית. הם בוחרים להוריד את התוכנות בצורה פיראטית כיוון שהם חוששים מעלויות הרכישה הגבוהות, ולכן, מעדיפים לחסוך מראש את הקנייה ולהסתפק בגרסה פרוצה של התוכנה.

החשש מובן. אקדמאי בעל תקציב מוגבל, אשר צריך מספר תוכנות מחשב עבור לימודיו, מעדיף לחסוך את ההוצאה על רכישת התוכנות לטובת צרכים אחרים. ובעל עסק, אשר נאבק על לקוחות בתחילת דרכו, מעדיף להשקיע את כספו במקומות אחרים.

כאמור, אנשים אלו משתמשים בקלות דעת בתוכנות לא חוקיות, מבלי לדעת מהם ההבדלים בינן לבין התוכנות החוקיות, וגרוע מכך, מבלי לדעת את הסיכונים הרבים שהם לוקחים על עצמם. במאמר זה, אסביר למה עדיף לרכוש תוכנה חוקית ולא להוריד בצורה פיראטית (בעיקר לבעלי עסקים).

מהו ההבדל בין תוכנה חוקית לתוכנה פרוצה?

תוכנה פרוצה היא כל תוכנה אשר הפרמטרים שלה שונו ללא אישורו של היצרן או המפיץ הרשמי, או שהשימוש בתוכנה נעשה ללא אישורם. משמעות הדבר, שהמשתמש משתמש בתוכנה שהיא חיקוי של התוכנה המקורית או בתוכנה שהועתקה בצורה לא חוקית.

התוכנה הפרוצה עלולה להיות תוכנה “סדוקה” (Cracked Software). כלומר, תוכנה שמישהו שינה חלק מהקוד שלה על מנת שתתנהג בצורה שלא תוכננה על ידי היצרן. דוגמא נפוצה לכך היא גרסה פרוצה המאפשרת למשתמש להמשיך להשתמש בתוכנה גם לאחר סיום תקופת הניסיון (שהיא בדרך כלל 30 ימים).

איך נוצרת התוכנה הפרוצה?

פיתוח תוכנות פיראטיות מתבצע על ידי מתכנתים המפרקים את הקוד של התוכנה המקורית. לאחר פירוקו, הם משנים בו חלקים מסוימים, אשר קריטיים להפעלת התוכנה ומרכיבים אותה מחדש.

המניפולציה בקוד עלולה להוביל לקשיים רבים בהמשך השימוש בתוכנה, לבעיות פרטיות ולבעיות באחסון המידע. בטווח הארוך השימוש בתוכנות פרוצות עלול לסכן את מאגרי המידע של המשתמש. במיוחד כאשר מדובר בבעלי עסקים, אשר מאחסנים ומשתמשים במידע חשוב ואישי של לקוחותיהם.

מהן הסכנות בשימוש בתוכנה פרוצה?

הסכנות בשימוש בתוכנה פרוצה הן משמעותיות. ראשית, שימוש או הפצה של תוכנות פיראטיות מהווה עבירה על החוק, המגן על זכויות היוצרים של יוצרי התוכנה. הקנסות והעונשים על חברות ויחידים המשתמשים בתוכנה פיראטית בצורה לא חוקית, הם כבדים ועלולים להגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים ואף עד ל-3 שנות מאסר.

יתר על כן, התוכנה עצמה עלולה לכלול סיכונים של אבטחת מידע. בתקופה האחרונה, חוקרי אבטחת מידע גילו שרבים ממפיצי התוכנות הפרוצות מכניסים לתוכן פונקציות זדוניות. פונקציות אלו עלולות להיות תוכנות כופר שמטרתן לגנוב את המידע מהמשתמשים. 

גניבה של מידע רגיש זה עלולה להוביל לפגיעה משמעותית בעסק ואף לקריסתו. לכן, השימוש בתוכנות פיראטיות אינו מומלץ – על המעוניין בתוכנה ספציפית לעשות מחקר שוק, ולגלות שמחיר התוכנה המקורית אינו גבוה כבעבר. לא מומלץ להתפשר על איכות ומקור התוכנות, במחשב הפרטי ובעסק.

בעלי עסקים? בררו על: אנטי וירוס עם רשיון | ווינדוס עם רשיון | אופיס עם רישיון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *