קטגוריות
ללא קטגוריה

למה פחות מומלץ לקנות רישיונות לתוכנות באיביי

ישנם אנשים רבים המחפשים דרך זולה לרכוש תוכנות מחשב – במשך שנים רבות, אחת הדרכים הפופולריות להשגת גישה חינמית לתוכנות מחשב, הייתה באמצעות הורדה פיראטית של התוכנה. ככל שהתגברה המודעות לחשיבות של אבטחת המידע גם אצל אנשים פרטיים, כך רבים החלו לנטוש דרך זו. 

הסיבה היא ברורה. הורדת תוכנה בצורה פיראטית, ממקור בלתי מזוהה, עלולה לכלול בתוכה מגוון סכנות אבטחתיות. עם זאת, אנשים רבים עדיין מחפשים דרך זולה להשגת התוכנות – ולכן הם פונים לאיביי, שם ניתן לרכוש רישיונות לתוכנות מחשב במחיר נמוך מרכישה מספק מורשה.

חשוב להבין שרכישה של רישיונות לתוכנות באיביי כוללת סיכונים. נכון, יש אפשרות גם לרכוש תוכנה שתפעל היטב, אך עם זאת, הרוכש עלול למצוא את עצמו משתמש בתוכנות שלא פועלות כשורה או שאינן חוקיות, ואף מעבר לכך – מוכרים רבים פשוט מרמים את הרוכשים כדי לקבל את כספם. בהמשך המאמר אסביר למה פחות מומלץ לקנות רישיונות לתוכנות באיביי.

החסרונות ברכישת רישיונות תוכנה באיביי

ישנם חסרונות משמעותיים ברכישת רישיונות תוכנה באיביי. ראשית, במרבית הפעמים, מוכר הרישיונות מוכר רישיון שלא אמור להימכר פעם נוספת. כלומר, הרישיונות הנמכרים לא אמורים להימכר ללקוחות קצה.

מדובר על רישיונות המותאמים לחברות גדולות לשימוש תוך ארגוני עם ריבוי משתמשים. בפועל המוכרים באיביי מנצלים את זה, הם רוכשים מפתח אחד שמתאים לכמה מאות מחשבים ומוכרים אותו למשתמשים שונים בכל רחבי העולם.

מה לדעתכם קורה בשלב בו מייקרוסופט מגלה שאותו מפתח נמכר למאות אנשים? היא חוסמת אותו.

מיותר לציין כי חברת מייקרוסופט לא מספקת תמיכה למוצר, הרוכשים לא מקבלים אבטחה ועד שהדבר מתגלה הספקים מהם נרכש הרישיון באייבי בדרך נעלמים עם הכסף. 

עצם המכירה של הרישיונות אינה חוקית לחלוטין, ושיתוף פעולה איתה נמצא בתחום אפור מבחינה חוקית (בררו על רישיון תוכנה חוקי). לכן כאשר מדובר בתוכנה שנעשה בה שימוש לעבודה, לעסק, ללימודים או לכל תחום שיש בו חשיבות לפעילות תקינה של התוכנה לטווח ארוך, עדיף לא לקחת סיכון ולרכוש תוכנה מקורית מהיצרן, מאחד המפיצים המורשים ו/או יבואנים מקבילים. 

סכנה לתוכנות זדוניות 

הסכנה העיקרית היא שהתוכנה או הרישיון הנרכש יכללו תוכנות זדוניות. תוכנות אלו עלולות לכלול וירוסים וסוסים טרויאניים, העלולים לפגוע במחשב של המשתמש בצורה משמעותית. תוכנות זדוניות עלולות לסכן את המידע האישי של המשתמש, כמו סיסמאות השמורות במחשב, מספר כרטיס אשראי או כל מידע חשוב אחר. 

אף גרוע מכך, המוכר עלול להתקין פונקציית כופר בתוך התוכנה, וכתוצאה מכך, להחזיק את כל הדיסק הקשיח של הרוכש כבן ערובה. המקרים הללו כבר קרו פעמים רבות בעבר, אך למרבה הצער, ישנם אנשים רבים אשר לא לוקחים בחשבון את הסכנות, וכתוצאה מכך, לומדים שיעור זה על בשרם, ורק כאשר כבר מאוחר מדי לעשות משהו בנידון. 

השקעה בתוכנות מקוריות היא כדאית

לאחר קריאת המאמר, המעוניין ברכישה תוכנה למחשב, מבין למה פחות מומלץ לקנות רישיונות ולתוכנות באיביי. רכישה של תוכנה מקורית היא הדרך החוקית והלגיטימית לקבל את הערך הגבוה ביותר עבור הכסף של המשתמש. רכישה ממקור מוסמך, מבטיחה אחריות, שירות לקוחות, עדכונים שוטפים ופעילות תקינה של התוכנה לטווח הארוך.

כל זאת יקל על המשתמש ויאפשר לו להימנע מבעיות בעתיד. בכל הקשור לרכישת רישיונות תוכנה ההמלצה היא חד משמעית – רכשו מוצר מקורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *